Počet stránek ve webu: 43.166

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chtěla jsem se zeptat na formulaci, kde se uvádí, že: "se změnou vlastníka věci přechází práva a povinnosti z pachtu na nového vlastníka jako propachtovatele." Platí to však i v případě, že na nového vlastníka byla převedena v září roku 2016 jen jedna z propachtovaných věcí (např. jen jeden z pěti propachtovaných pozemků)?

Jelikož družstvo u něhož má dědeček manžela propachtované pozemky nás nutí podepsat novou pachtovní smlouvu k darovanému pozemku se stejnými podmínkami, jako má dědeček manžela ve smlouvě (tj. na dobu neurčitou s dvanáctiletou výpovědní dobou, která se nám zdá neúměrná). Přes to, že jsme se s družstvem několikrát snažili dohodnout na nových podmínkách, pokaždé nás odbyli se slovy, že je naše připomínky či návrhy nezajímají, a že jsme těmito podmínkami vázáni dle zákona díky staré smlouvě (tj. dědečkově smlouvě) a musíme na ně přistoupit. Do této doby jsme se s manželem domnívali, že na podmínkách smlouvy by se měly shodnout obě strany. Musíme tedy podepsat smlouvu s družstvem s podmínkami, které nám diktují? Děkuji, Šárka.

ODPOVĚĎ:
Ačkoli zákon upravuje v případě smlouvy na dobu neurčitou možnost pacht vypovědět s dvanáctiměsíční výpovědí dobou, jedná se o tzv. dispozitivní ustanovení, což znamená, že strany si ve smlouvě mohou sjednat něco jiného. Pachtovní smlouva uzavřená s dědečkem Vašeho manžela má žel přednost a platí tedy dvanáctiletá výpovědní doba.


► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Co je to dispozitivní lhůta, dispozitivní ustanovení ve smlouvě - příklad
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.