Mohutný neovocný strom souseda ohrožuje naše životy a dům (pády větví). Masivní imise (květy, listí, větvičky) ucpávají okapy, znehodnocují zachytávanou dešťovou vodu, způsobují korozi klempířských prvků. Imisím nelze zabránit, proto požadujeme po sousedovi jejich odstraňování z našeho domu a pozemků, což odmítá. Jak se můžeme bránit, jak uvádí Billetin advokacie? Děkuji, Lukáš.

ODPOVĚĎ:
V případě, že není možné požadovat odstranění onoho stromu (nedovolují to předpisy veřejného práva), a není také možné bránit se obecnou žalobou na zákaz imisí dle ust. § 1013 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, můžete po sousedovi požadovat náhradu škody, která Vám v důsledku imisí ze vzrostlého stromu vznikla. Náhradu škody můžete samozřejmě uplatnit i soudně. V návrhu je třeba přesně vyčíslit způsobenou škodu, proto se neobejdete bez pomoci zkušeného advokáta.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Žaloba na zákaz imisí - opad stromu (větve, květy, listí)
  • Náhrada škody za údržbu okapů a odklízení listí napadaného z vysokého stromu souseda