1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Zakoupil jsem 1/2022 privátně vozidlo, na kterém se už po 4 měsících projevovaly skryté závady motoru. Nedalo se prokázat, zda to prodejce věděl nebo ne. Abych dal auto do pojízdného stavu, musel jsem investovat cca. 35.000 Kč. 31.12.2022 jsem zjistil, že vozidlo má stočený tachometr o 160.000 km. Potvrzení o manipulaci mám přímo z autorizovaném servisu.

Prodejce však tachometr nestočil. Auto bylo dovezeno z Německa do ČR v roce 8/2010 s 260.000 km. Za měsíc poté, 9/2010 byl stav tachometru 100.000 km. První majitel v ČR přihlásil vozidlo do evidence se stavem 100.000 km. V roce 2011 ho prodal mému prodejci. Mohu tedy vrátit vozidlo prodejci nebo si musím dohledat, kdo auto manipuloval a potom tomu dotyčnému vrátit auto? Kdo uhradí v tomto případě náklady za opravy, když by došlo k vrácení? Koupil jsem šrot a budu vracet nově opravené auto. Je možné požadovat slevu z kupní smlouvy jako 2. alternativu? Auto jsem koupil s nájezdem 320.000 km a v reálu má 480.000 km. Ve smlouvě je zapsaný stav km: 320.000. Prodávající navrhoval vrácení 2.000 Kč, což je zanedbatelná suma v rozdílu tržní ceny auta 320.000 km a 480.000 km. Prosím o radu, jak napsat předžalobní výzvu, zda tam mohu do textu integrovat vrácení vozidla + náklady na opravy nebo 40.000 Kč z kupní ceny zpět? Auto jsem zakoupil za 100.000 Kč.

ODPOVĚĎ:
V případě, že došlo ke stočení tachometru a nebyl jste na toto upozorněn, jde to k tíži prodejce bez ohledu na to, zda fakticky s tachometrem manipuloval on či nikoliv. Tuto vadu je třeba reklamovat přímo u prodávajícího, případně můžete od smlouvy odstoupit pro její podstatné porušení.
Co se týká zhodnocení vozu jeho opravami, můžete současně požadovat náhradu takto vynaložených nákladů.
Vzor předžalobní výzvy naleznete zde: https://www.zbynekmlcoch.cz/ke-stazeni/obcanske-pravo-vzory/predzalobni-upominka-vyzva-k-uhrazeni-dluhu-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014.
Ve výzvě je třeba uvést, že jste vozidlo zakoupil, že dle smlouvy má mít najeto x km, přičemž ale faktický stav je odlišný a z tohoto důvodu odstupujete od smlouvy pro její podstatné porušení. Současně uveďte, že jste vozidlo zhodnotil opravou, kdy vyčíslíte náklady na opravu a budete požadovat jejich úhradu.
Výzvu pro Vás může sepsat i některý z advokátů, kontakt zde: www.advokatikomora.cz.