Potřebuji se zeptat, jaká je ze zákona stanovená záruční doba na živé zvíře.   A zda je stejná i v případě, kdy se v kupní smlouvě uvádí, že se řídí občanským zákoníkem. Děkuji. S pozdravem Věra.

ODPOVĚĎ:
V oblasti vad/záruk zákon neupravuje speciální lhůty, postupuje se dle lhůt obecných, které platí pro věci.
Záruka není poskytována automaticky ze zákona, jelikož stanovuje, že si věc (či zvíře ve Vašem případě) ponechá určité vlastnosti po stanovenou dobu. Zvíře je v záruce, pokud je záruka včetně její délky uvedena ve smlouvě.
Jinak samozřejmě prodávající odpovídá za vady zvíře, kdy kupující je povinen vadu oznámit bez zbytečného odkladu poté, co se o ní dozví, v případě skryté vady obdobně je kupující povinen vadu vytknout bez zbytečného odkladu poté, co se o ní dozví, nejpozději však do dvou let od odevzdání věci (zvířete).
Podstatné tak je, o jakou vadu se jedná.