Před 3 roky (1/2017) jsme s manželkou koupili novostavbu. 01/2018 se objevila vlhkost zespodu zdí. Firma provedla nové zaizolování domu a 01/2018-01/2020 bylo vše v pořádku. 01/2020 nastal stejný problém. Zvažuji odstoupení od koupi domu, ale nejsem si jistý co z toho vše vyplývá.

Za tři roky (2017-2020) rapidně stoupla cena domu a 90% vybavení je vyrobeno na míru, plus další investice jako pergola, zahradní domek a také úroky zaplacené za hypotéku. Je možné si nějakou část nárokovat? Děkuji. Radek.

ODPOVĚĎ:
Předně je nezbytné nejdříve velice důkladně prostudovat kupní smlouvu, zda nějak nelimituje Vaše právo odstoupit od smlouvy. Zákon totiž umožňuje, aby si smluvní strany tuto oblast upravily dle svých potřeb. Může se tak stát, že např. Vaše právo odstoupit od smlouvy bude podmíněno větším výskytem vad apod.
Odstoupením od smlouvy se smlouva ruší a strany mají povinnost vrátit si poskytnuté plněné – tj. zaplacené peníze oproti domu. Vybavení na míru apod. se nehradí, ledaže se na tom dohodnete a vybavení zde ponecháte.