Koupil jsem si nemovitost, kupní smlouva je podepsána a vše zaplaceno. Bohužel předání nemovitosti se značně protahuje, protože strana prodávájící nespolupracuje, i když je ve smlouvě uvedeno, že obě strany jsou povinné spolupracovat. Momentálně nemohu dostat od strany prodávající žádné podklady týkající se domu a vybavení.

Je strana prodávající povinna doložit i energetický protokol/štítek? Je možné uplatnit nějakou sankci za nesoučinnost prodávajícího s kupujícím?

ODPOVĚĎ:
Povinnost předat energetický štítek vyplývá ze zákona. Sankce za neposkytnutí součinnosti může být stanovena, ale pouze ve smlouvě, zákon žádnou sankci za nesoučinnost nezná. Je tak třeba důkladně prostudovat kupní smlouvu, zda hovoří o nějaké sankci, pokud některá ze smluvních stran nespolupracuje.