Na přelomu roku 2020/2021 jsem stavěl nový rodinný dům, tedy RD. Známý, jehož otec vlastní firmu, která provádí elektroinstalace, mi slíbil, že elektřinu v domě udělají "na černo, " tzv. bez papíru, aby to bylo levnější, a že kompletní elektroinstalace budou stát 120.000 Kč. Žádnou smlouvu o díle sepsanou nemáme.

Oficiální cenovou nabídku také ne. Po zhotovení hrubých rozvodů elektřiny, chtěla firma zálohu 50.000 Kč, kterou jsem jim zaplatil. Elektřina byla hotová 05/2021 a další rok se nikdo neozval. V měsíci 06/2022 mě známý kontaktoval s tím, že chce doplatit 120.000 Kč. Řekl jsem mu, že jsem byli domluveni na celkové ceně 120.000 Kč, a že mu doplatím zbývajících 70.000 Kč. Tyto peníze jsem vybral, známého kontaktoval, aby si pro peníze přijel, ale bohužel nikdo nedorazil. Peníze doma ležely přes půl roku. Nyní 05/2023 se známý opět domáhá doplacení 120.000 Kč. Žádná faktura nikdy vystavena nebyla. Prosím, jak tuto situaci řešit? Mám tuto, přes dva roky starou věc vůbec platit, když firma nedodržela smluvní dohodu a neexistují mezi námi žádné smlouvy, faktury? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Smlouva může být uzavřena i v ústní formě. Obsah smlouvy se pak prokazuje např. svědky, SMS komunikací apod.
Určitě nedoporučuji uhradit jakoukoliv částku bez faktury či jiného potvrzení o převzetí peněz a písemném potvrzení, co přesně je hrazeno.
Za této situace doporučuji, pokud by měla být provedena jakákoliv platba, aby o ní byl sepsán písemný záznam včetně uvedení, co přesně je hrazeno, a dále aby vše bylo vyfakturováno. Tedy podmínit jakoukoliv platbu vystavením faktury.
Doporučuji dále komunikovat výhradně v písemné formě.