Mám na Vás dotaz ohledně vrácení zálohy, kde developer závažným způsobem porušil rezervační smlouvu, hned dvakrát. V březnu 2022 jsme složili zálohu ve výši 100.000 Kč na byt 1+kk o velikosti 32,1m2 v  developerském projektu.   Byt, dle rezervační smlouvy měl být hotov do 31.3.2024. Minulý týden mi makléřka, která se o prodej bytů v tomto projektu stará zaslala SoSBK, kde je ale podlahová plocha bytu pouze 30,3 m2, což je o více než 5% tolerance, která uvádí RS a dokončení stavby prodloužili o 3 měsíce na konec června 2024.

Toto se nám nelíbilo, tak jsme zaslali developerovi email, že chceme odstoupit od rezervační smlouvy RS, jelikož nám nechtěl tyto vady kompenzovat a on nám napsal, že byt nám do smlouvy zvětší a termín taky upraví na původní březen 2024. To nám přijde jako nesmysl, takto upravovat údaje, proto jsme ztratili důvěru v projekt a trváme na odstoupení a vrácení zálohy. A teď k mému dotazu - jak dále postupovat? Podat TO na PČR za bezdůvodné obohacení nebo předžalobní výzvu? Dal jsem developerovi čas do 16.12.2022 na vrácení zálohy a odstoupení od RS, ale developer s námi přestal úplně komunikovat a já bych rád zálohu 100K zpět.   Děkuji za odpověď. Nikola.

ODPOVĚĎ:
Ztráta důvěry v projekt sama o sobě nezakládá právo odstoupit od smlouvy. Toto právo Vám vzniká, pokud dojde k podstatnému porušení smlouvy druhou smluvní stranou. Podstatné tak je, zda k tomuto okamžiku došlo k nějakému porušení smlouvy. Samotná skutečnost, že Vám byl předložený návrh smlouvy, který obsahuje např. Pozdější termín předání, tak není podstatným porušením smlouvy.