Jsem provozovatel restaurace a část mých klientů mi začala platit stravenkami Sodexo. Tak jsem oslovil tuto firmu, aby mi proplatila jejich stravenky. Řekli mi, že s nimi musím mít uzavřenou smlouvu a potom mi to proplatí. Tak jsem tu smlouvu uzavřel a oni mi strhávají z každé transakce 2,5 až 5,9 %.

Stal jsem se jejich partnerem zcela nedobrovolně a to jen proto, že si vytváří vlastní měnu. Ať si samozřejmě berou provizi od firem, které u nich stravenky nakupují, ale mě by měli vyplatit celou hodnotu zpět. Mohu na ně podat žalobu a na základě, kterého zákona a paragrafu, cítím se okraden. Děkuji, za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Váš vztah se Sodexo je ošetřen smlouvou, kterou jste podepsal. Ta je pro Vás i Sodexo závazná. Pokud je ve smlouvě uvedeno, že z každé transakce bude strháván poplatek jak popisujete, a Vy jste v této podobě smlouvu podepsal, není zde důvod pro žalobu, jelikož Sodexo postupuje dle uzavřené smlouvy.
Pokud smlouva o tomto nehovoří, písemně vyzvěte Sodexo k vrácení stržených poplatků. Jestliže tak neučiní, lze se obrátit na soud.
Není Vaší povinností přijímat platby za jídlo ve stravenkách, není také Vaší povinností uzavřít smlouvu se Sodexo.