30.5.2020 máme s rodinou letět na dovolenou. CK Solatour přes Invii, Španělsko 2 dospělí + roční dítě, zájezd celkem za 26.928 Kč + 800 Kč parkování + 1.828 Kč pojištění storna u AXA. Placení máme "chytrá záloha", 6.1.2020 jsme platili 2.901 Kč zálohu + pojištění a parkování, 31.3.2020 máme platit další zálohu 10.550 Kč a 15.4.2020 vše doplatit 13.477 Kč.

CK nám vyčíslila nehorázný storno poplatek a to je ještě nejnižší 45 a víc dní před odletem na 553 €, už 14 dní s námi ale nikdo nekomunikuje, jak Solatour, tak ani Invia. Jde nám o to, že když vyčkáme a vše zaplatíme, jak nám cestovka radila, tak se bojíme, že i když bude let zrušen z jejich strany, tak nám peníze nikdo nevrátí z důvodu nové situace - koronavir, vyšší moc, chtěla jsem po CK doklad za letenky, hotel a tak, abych viděla za co po nás chtějí tak velký storno poplatek (u jiných CK je to třeba 10%, 20% z celkové ceny), ale nikdo nereaguje, zítra (19.05.2020) 31.3.2020 máme poslat další zálohu a nevíme či poslat nebo neposlat? Co by se stalo, kdyby jsme další zálohu už neposlali, dočetla jsem se, že jsou tam procenta z prodlení, ale dál nic, proto se obracím na vás. Já jsem na rodičovské dovolené a manžel má min. na 4 měsíce zavřenou fabriku kvůli karanténě a nikdo neví co dál. Na dovolenou našetřeno zatím máme a klidně vše zaplatíme, ale co když nám pak nic nevrátí? Nebo nám nabídnou voucher, který ale nechceme přijmout z důvodu plánovaného těhotenství, moc děkuji za odpověď. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Jak vyplývá z výňatku, v případě nezaplacení Vám hrozí povinnost uhradit smluvní pokutu, zákonný úrok z prodlení a případnou náhradu škody, přičemž Vám může být zrušen zájezd kvůli neplnění povinností - při zrušení lze očekávat další sankce (dle smlouvy), což ve výsledku může být vysoká částka.
Pokud by nebylo možné zájezd uskutečnit kvůli současné situaci, tj. omezení by nadále trvala, máte právo od smlouvy odstoupit a žádat vrácení peněz (nikoliv formou poukazu-nemáte povinnost přijmout voucher).
Doporučuji důkladně prostudovat podmínky smlouvy s pojišťovnou pro případ storna zájezdu.