Počet stránek ve webu: 40.205

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dotaz ohledně úhrady faktury. Jsem živnostník a mám podepsanou objednávku na mé koordinatorské služby pro velkou skupinu cizinců, kteří měli přijet tento víkend. Objednávka je na časový úsek jeden týden. Na akci jsem se připravoval a věnoval jí dost času. Bohužel z důvodu koronaviru mi dnes (19.03.2020) bylo řečeno, ze cizinci do ČR nepříjedou.

Mám od pořádající agentury žádat o nějakou náhradu, případne vystavit plnou fakturu. Naprosto chápu, ze nastala vyšší moc a cizinci zrušili dlouho naplánovaný příjezd, ale na druhou stranu jsem celé akci věnoval dlouhou přípravu, odřekl jiné zakázky a akce byla zrušena pouze 3 dny před příjezdem cizinců. Rad bych dostal alespoň nějakou část peněz z cele objednávky jako kompenzaci, protože jsem tomu věnoval čas. Mám vůbec nějaký nárok? Děkuji a hezky den Vlastislav.

 

ODPOVĚĎ:

Pokud je důvodem obava z nákazy zde v ČR, k tomuto důvodu se nepřihlíží (ČR momentálně nespadá do rizikových oblastí) a postupuje se dle uzavřené smlouvy. Je tak třeba důkladně smlouvu prostudovat, jaké jsou zde storno podmínky.
Pokud cizinci nedojedou z toho důvodu, že hrozí, že by sami mohli být nakažení koronavirem a mohli by nemoc rozšířit zde, je situace odlišná a zde se k tomuto přihlíží. Ovšem i v tomto případě je nezbytné důkladně prostudovat smlouvu, jelikož zákon umožňuje, aby si smluvní strany modifikovaly svá práva a povinnosti (např. i důvody storna služeb) odlišně od zákona.