1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Po otci jsem před rokem (10/2022) zdědil zemědělskou půdu, kterou chci nyní prodat. Otec ji zdědil po svém otci a matce, kteří ji dostali v restituci před více jak 20-ti lety. Otázka tedy zní, jaké musím z prodeje platit daně. Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Z prodeje zmíněné zemědělské půdy nebudete muset vůbec platit daň z příjmů. Příjem z prodeje bude u Vás osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, kdy je příjem z prodeje pozemku osvobozen od daně z příjmů, pokud doba mezi nabytím vlastnického práva k pozemku a jeho prodejem přesáhne dobu 10 let, tato doba se ale zkracuje o dobu, po kterou měl tento pozemek prokazatelně ve vlastnictví zůstavitel (zemřelý), který byl příbuzným v řadě přímé (otec, matka, dítě, prarodiče) nebo manželem. Pokud Váš otec pozemek vlastnil alespoň 9 let, tak příjem z prodeje pozemku bude osvobozen od daně z příjmů, nebudete muset platit daň z prodeje, ani Vám nevznikne povinnost podat daňové přiznání. Pokud by příjem z prodeje pozemku byl vyšší než 5.000.000 Kč, tak budete mít povinost podat na finanční úřad Oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob do konce základní lhůty pro podání daňového přiznání za kalendářní rok, ve kterém jste pozemek prodal.