Počet stránek ve webu: 42.858

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chtěl bych se zeptat, jestli se platí daň z prodeje bytu v následující situaci.   2012 jsme s přítelkyní koupili byt v družstevním vlastnictví. 2013 jsme ho převedli do osobního vlastnictví ale protože to šlo převést pouze na 1 osobu, byt je na katastru napsaný na moji osobu. 2014 jsme měli svatbu. Byt jsme kupovali společně a chtěli by jsme ho nyní (Q1 2023) převést do SJM aby se tak napravila dlouhodobá nevyvážená situace ve vlastnictví.

Pokud by jsme chtěli byt za další 2 roky (Q1 2025) prodat, budeme muset platit daň ze zisku/přijmu? Byl v tomto případě splněn časový test 5/10 let díky předchozímu vlastnictví? Děkuji za odpověď.

 

ODPOVĚĎ:
Protože jste byt převedli do osobního vlastnictví (tzn. nabyl jste k bytu vlastnické právo) v roce 2013, tak v případě jeho prodeje musíte splnit lhůtu vlastnictví 5 let (protože k nabytí vlastnictví došlo před 1.1.2021) mezi nabytím vlastnického práva a jeho prodejem. Když vložíte byt do SJM, tak Vy jako vlastník budete i nadále splňovat původní dobu vlastnictví od roku 2013 a tím i podmínku pro osvobození příjmu z prodeje bytu od daně, protože v SJM má každý z manželů vlastnické právo k celému bytu. Navíc v případě prodeje bytu v SJM se příjem zdaňuje jen u jednoho z manželů a při osvobození stačí, že podmínku osvobození splňuje jen jeden z manželů. Takže v případě prodeje bytu budete splňovat časový test pro účely osvobození příjmu z prodeje bytu od daně, vklad bytu do SJM na tom nic nezmění, protože Vaše vlastnické právo k bytu bude trvat od roku 2013 a vkladem do SJM nedojde k jeho přerušení a tím nedojde i k přerušení běhu lhůty pro osvobození příjmu od daně.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.