Chci si zakládat živnost volnou (typ č. 82). Tvořil bych pouze obsah na platformu, která by mě vyplácela podle počtu mých předplatitelů. Příjem bych měl určitě pár tisíc korun a výdaje žádné, proto se chci zeptat jak funguje paušální daň? Mám na to právo si to zřídit? Chápu správně, že bych platil pouze stejnou částku každý měsíc a nic víc? Nebo je potřeba ještě něco danit atd. ? Nevím zda to chápu nebo je opravdu paušální daň tak jednoduchá na danění. Předem děkuji moc za Vaší odpověď.

ODPOVĚĎ:

Když uvádíte, že si chcete zakládat živnost a příjem by byl pouze pár tisíc korun, tak předpokládám, že by se ve Vašem případě nejednalo o výkon živnosti na plný úvazek, ale zároveň vedle toho vykonáváte zaměstnání nebo studujete. Pokud vykonáváte zaměstnání, tak nemůžete do paušálního režimu vstoupit a pokud studujete, tak by paušální daň byla pro Vás velmi nevýhodná. Smysl paušální daně je v tom, že v jedné platbě platíte měsíčně zdravotní pojištění, sociální (důchodové pojištění) a symbolickou daň z příjmů, místo více plateb na více účtu u více institucí a zároveň potom nemáte povinnost při dodržení podmínek podávat daňové přiznání a přehledy příjmů a výdajů na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Minimální výše tzv, paušální daně (měsíční paušální zálohy) činí v roce 2023 měsíčně částku 6.208 Kč (skládá se z minimální zálohy na zdravotní pojištění 2.722 Kč, minmální zálohy na sociální pojištění zvýšené o 15 % celkem 3.386 Kč a symbolické zálohy na daň z příjmů 100 Kč). Paušální daň by pro Vás s vysokou pravděpodobnostáí nebyla vůbec výhodná. Pokud pracujete nebo studujete, tak budete vykonávat živnost jako vedlejší činnost, tzn. že v první roce nebudete muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nebudou se Vás týkat minimální zálohy jako v případě výkonu živnosti na hlavní činnost, po skončení roku podáte daňové přiznání a přehledy příjmů a výdajů na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Když nemáte sktečné výdaje, tak můžete využít paušální výdaje procentem z příjmů, u volné živnosti činí paušální výdaje 60 % z příjmů (zdanitelný zisk je tedy reálně 40 % Vašich příjmů), může se stát, že daň z příjmů nebudete muset vůbec platit vzhledem k existenci slev na dani, sociální (důchodové) pojištění v případě vedeljší činnosti, pokud půjde o příjem pár tisíc korun měsíčně nebudete zřejmě také vůbec platit, protože pokud z výkonu živnosti na vedlejší činnost v roce 2023 nepřesáhne Váš zisk 96.777 Kč, tak nepřesáhnete hranici pro povinnou účast na důchodovém pojištění, nebudete tedy muset doplácet pojištění, ani platit zálohy, pouze doplatíte zdravotní pojištění a v dalším roce Vám budou stanoveny zálohy na zdravotní pojištění podle Vašich výdělků za předchozí rok. Protože na základě údajů ve Vašem dotazu byste v případě vyuzžití paušální daně nevydělal ani na povinnou měsíční platbu. Paušální daň je primárně určena pro osoby samostatné výdělečně činné, kteří vykonávají podnikání jako svoji hlavní činnost a výhoda nastává až od určité výše příjmů v podobě úspory na dani a pojistném a především v administrativní oblasti, kdy nemusíte podávat daňové přiznání a přehledy na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení a veškeré platby platíte na jeden účet na finanční úřad (místo platby zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daně z příjmů zvlášť), paušální daň ovšem není výhodná úplně pro každého.