Syn mi poslal z USA finanční dar v sumě převyšující 5.000.000 Kč. Jednalo se asi o 10 samostatných převodů v průběhu letošního roku 2022. Existuje v našem případě, kdy jednotlivé platby jsou méně než 5.000.000, že každá platba je brána jako samostatný příjem (a tím pádem oznamovací povinnost neexistuje) a nebo jsou všechny platby dohromady brány jako jeden příjem za celý rok (a tím pádem oznamovací povinnost existuje)?

ODPOVĚĎ:

Pokud se jednalo o více plateb, kde každá samostatná platba byla menší než 5 mil. Kč, tak se na Vás oznamovací povinnost nevztahuje. Oznamovací povinnost se vztahuje na samostatný příjem vyšší než 5.000.000 Kč. Každá platba je vzhledem k oznamovací povinnosti brána jako samostatný příjem. Příklad: pokud byste prodal obraz (měl jste ho doma celý život, nejste obchodník s obrazy, příjem je tedy osvobozen od daně) za více než 5.000.000 Kč, tak máte oznamovací povinnost a musíte podat "Oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob". Pokud v průběhu roku prodáte 2 obrazy, každý za 3 mil. Kč, za rok to je sice 6 mil. Kč, ale protože nejde o jeden příjem, tak oznamovací povinnost nemáte.