Jmenuji se Oldřiška na rodičovské dovolené. Mám dotaz ohledně prodeje věcí z osobního vlastnictví přes internet (zřejmě aukro.cz). Můj manžel už zhruba 25 let sbírá různé věci (převážně elektro) od kamarádů za odvoz - různá dědictví, úklid garáže a nebo půdy, atd. (nic oficiálně koupeno, takže žádné doklady o koupi nemá).

Bohužel už má věcí tisíce a chci, aby se všeho zbavil. Vyhodit je to škoda, takže jsme chtěli vše postupně alespoň za pár korun nabízet přes aukro.cz.   Můžete mi prosím poradit jak postupovat, abychom neporušili zákon. Od roku 2023 prý musí aukro všechny nad 30 obchodů hlásit finančnímu úřadu. Věcí je strašně moc, takže 200-300 obchodů za rok by určitě mohlo proběhnout.   Jsou to různé drobnosti většinou. Hodnotu nemohu odhadnout, ale myslím, že klidně 50.000 - 100.000 Kč to může být. Jsou to věci v osobním vlastnictví již několik let, různý mix všeho (elektro, hračky, sklo, věci na auto, atd...), doklad k nim žádný. Když bude prodávat věci v osobním vlastnictví takto ve velkém už se to bude brát určitě jako soustavná činnost. Musí si tedy založit živnost? (i když věci nekoupil a nemá jak doložit kde se vzali). Jak by popřípadě měl dokázat, že jsou věci jeho osobní vlastnictví? Není nějaká možnost, že by se pak vzal nějaký daňový výpis (aukro ho prý posílá na konci roku) a prostě se na základě něho přiznal k dani z těchto věcí aniž by měl živnost? Já mám spoustu oblečení, hraček a věcí po dcerce (vlastním je již cca 3 roky), také bych to chtěla prodat přes bazar, ale nemíním si kvůli tomu zakládat živnost. Nevyplatí se mi to. Jsou to věci, které jsem kdysi koupila, daň už na nich zaplacena byla, teď je budu prodávat za míň, takže na tom prodělám. A ještě bych měla platit znovu daň a ostatní poplatky. Ovšem nechci mít problémy. To to radši asi odvezu na sběrný dvůr a budu mít alespoň klid. Taktéž bych překročila limit 30 obchodů za rok. Hadříky chci rozprodat po kuse třeba po 20-30 Kč. Děkuji moc za radu Oldřiška.

ODPOVĚĎ:
Jedná se o novou oznamovací povinnost platforem typu Aukro, eBay, AirBnB, Uber a podobně, kdy tyto platformy budou mít povinnost oznámit správci daně údaje o prodejici a výši jeho příjmů z prodeje. Oznamovací povinnost se netýká prodejců, kteří provedou za kalendářní rok méně než 30 prodejů, pokud úhrn protiplnění z těchto prodejů nepřekročí 2.000 EUR. Jde o povinnost danou Směrnicí rady Evropské unie o správní spolupráci v oblasti daní, kterou ČR přijala v podobě novely zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní. Jde primárně o oznamovací povinnost, která má za úkol zabránit daňovým únikům v případě nepřiznávání příjmů v oblastech prodeje zboží, poskytování osobních služeb a dopravního prostředku a poskytování nemovité věci (ubytovací služby a nájem) uskutečňované skrze internetové platformy a aplikace. Případná povinnost přiznat příjmy a zaplatit daň se bude týkat především osob vykonávajícíh samostatnou výdělečnou činnost, např. maloobchod a velkoobchod - nákup zboží za účelem jeho prodeje právě skrze tyto platformy, poskytování ubytování přes AirBnB a podobně. Podle informací, které uvádíte ve Vašem dotazu, nemusíte mít z této nové oznamovací povinnosti platforem obavy. V případě prodeje osobního majetku, tj. hmotných věcí, které jste používala (např. použité oblečení, hračky po dětech nebo dokonce po Vás, zděděné věci, věci z domácnosti - nádobí, sklo, nábytek, elektronické přístroje) nebo rozprodeje manželovi sbírky (sbíral dlouhodobě, nepořizoval staré elektro za účelem jeho bezprostředního prodeje, ale záměrem bylo si uvedené věci ponechat a nyní je třeba z prostorových důvodů je nucen prodat; naopak, pokud by Váš manžel od kamarádů nebo jiných osob cíleně vyhledával staré elektro za účelem jeho prodeje tak, že získá staré elektro přístroje, které se obratem chystá vystavit na Aukru, prodá je v nezměněném stavu, třeba je jen opraví a vyčistí, tak taková činnost by už naplňovala znaky podnikání), tak z těchto Vámi popsaných důvodů Vám nevznikne povinnost si založit živnost, protože nejde o podnikání, ale o rozprodej soukromého hmotného majetku. Ani Vám z těchto prodejů nevznikne povinnost podávat daňové přiznání a platit daň z příjmů, protože podle § 4 odst. 1 písm. c) bodu 3. zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, je příjem z prodeje hmotné movité věci osvobozen od daně z příjmů fyzických osob (mimo příjem z prodeje cenného papíru, motorového vozidla, letadla nebo lodě, nepřesahuje-li doba mezi jejich nabytím a prodejem dobu 1 roku a příjem z prodeje movité věci, která je nebo v období 5 let před prodejem byla zahrnuta do obchodního majetku). Pokud tedy prodejem těchto věcí obdržíte třeba 100.000 Kč, tak se jedná o příjem osvobozený od daně a o bez ohledu na jeho výši. Samozřejmě je možné, že na základě nové oznamovací povinnosti se Vás finanční úřad může na tyto příjmy dotázat, potom stačí vysvětlit, že šlo o prodej osobního majetku, přitom prokázat to lze i údaji z prodeje na Aukru, které se archivují, máte popis nabídky, že jde o použité zboží, prodáváte jako nepodnikající fyzická osoba, máte fotky a komunikaci s kupujícím, vysvětlením okolností nabytí majetku. Není tedy nutné se snažit prodávat za malou částku nebo uskutečnit méně než 30 obchodů, protože v případě prodeje hmotných movitých věcí z osobního vlastnictví (i zděděný majetek), jsou příjmy získané tímto prodejem osvobozeny od daně, nevzniká Vám povinnost podat daňové přiznání, ani si nemusíte zakládat živnost.