1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Chtěl bych se s Vámi poradit ohledně daňového přiznání. Pracuji z ČR a Slovenska pro japonskou firmu TravelDX. Mám s nimi anglicky psanou smlouvu, kde je napsáno, že své příjmy nezdaňuji v Japonsku. Jakým způsobem přesně bych tedy měl danit své příjmy vyplacené v USD? Mockrát děkuji za Váš čas, ochotu a pomoc. S pozdravem, Jiří.

ODPOVĚĎ:
Záleží na typu Vašeho příjmu, zda jde o příjem ze samostatné činnosti nebo o příjem ze zaměstnání (zřejmě za Vás japonská firma neplatí v ČR zdravotní a sociální pojištění a vzhledem k nezdaňování příjmu v Japonsku, půjde nejspíše o formu výkonu samostatné výdělečné činnosti). Dále uvádíte, že pracujete z ČR a Slovenska, zde záleží, ve kterém státě jste daňovým rezidentem. Daňovým rezidentem jste v tom státě, kde máte bydliště nebo se zdržujete více než 183 dní v roce. Předpokládám, že jste rezidentem České republiky. V takovém případě budete příjmy vyplácené v USD zdaňovat v ČR skrze roční daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Příjem v USD bude nutné přepočítat na CZK tzv. jednotným kurzem (jeden kurz, kterým se přepočítají příjmy cízí měně za celý rok, jde o průměrný kurz za celý rok, začátkem roku je vždy zveřejněn jednotný kurz za předchozí rok ve Finančním zpravodaji Ministerstva financí ČR). Poté budete moct uplatnit k příjmu výdaje, buď v reálné výši nebo paušální výdaje procentem z příjmů. Zároveň bude nutné podat přehledy příjmů a výdajů na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení, zde budete vycházet už z přepočtených údajů z daňového přiznání. V odpovědi na Váš dotaz vycházím z toho, že Vaše práce má charakter samostatné výdělečné činnosti. Pokud je tomu jinak, prosím Vás, o upřesnění formy výkonu Vaší činnosti - zaměstnání nebo podnikání, o jakou činnost se jedná, protože Váš dotaz není dostatečně konkrétní, abych Vám mohl poskytnout přesnější odpověď.