Rád bych se zeptal ohledně příštích kroků s placením daní. Jsem Slovenský občan a od 30.4.2022 jsem nezaměstnán. Byl jsem zaměstnán v ČR 3 roky. Sídlím s trvalým pobytem a vlastním byt (který mám už 15 let) a od té doby hledám práci v zahraničí, mimo zóny EU. V tomto případě Egypt z důvodů osobních, kde se momentálně nacházím.

Je možnost, že začnu v nové práci 1.12.2022 a to znamená, že jsem tu už více než 6 měsíců. Jaké jsou budoucí kroky, které mám provést, abych se nedostal do problémů s daněmi? Dodnes jsem nic nenahlásil z důvodu odcestování, je to problém? Je tam možnost rizika, že mne budou stíhat / vymáhat daně exekučně na můj byt pokud nebudu/odhlásím se od placení daně v ČR, tedy pokud se budu nacházet v Egyptě a pracovat tam po více než 6 měsíců? Mám k dispozici datovou schránku a mohu odeslat zprávy s čestným prohlášením kamkoliv. Děkuji mockrát za pomoc. S pozdravem, Jeroným.

ODPOVĚĎ:
Z hlediska daní, konkrétně daň z příjmů fyzických osob, tak se nemusíte nikde odhlašovat, když jste měl příjmy ze zaměstnání, tak Vám ani nevznikla registrační povinnost a daň z příjmů za Vás odváděl zaměstnavatel. Tudíž z hlediska daně z příjmů nehrozí riziko, že by po Vás stát daň z příjmů vymáhala, protože Vám nevznikne povinnost daň z příjmů zaplatit. Protože v ČR vlastníte byt, tak i když budete dlouhodobě v Egyptě, tak máte povinnost platit daň z nemovitých věcí (daň z nemovitosti z bytu), tato daň se platí každoročně v termínu do konce května, tudíž jste ji už platil, zde pouze v případě, že Vám složenka k platbě doposud chodila poštou, tak doporučuji zažádat, aby Vám finanční úřad posílal složenku k placení daně z nemovitostí do datové schránky. Vzhledem k tomu, že máte v ČR vedený trvalý pobyt, tak máte povinnost v České republice platit zdravotní pojištění. Protože nejste v ČR zaměstnaný a nebudete už ani veden na úřadě práce, tak Vám vznikla povinnost si hradit zdravotní pojištění sám za sebe. Pokud pobýváte dlouhodobě v cizině, za dlohodobý pobyt se považuje pobyt delší než 6 měsíců, tak nemáte v ČR povinnost platit zdravotní pojištění za podmínky, že zdravotní pojišťovně oznámíte, že budete dlouhodobě pobývat v cizině a budete v cizině zdravotně pojištěn, po návratu do ČR pak musíte prokázat, že jste si v zahraničí platil zdravotní pojištění, jinak budete mít povinnost zdravotní pojištění v ČR doplatit. Povinnost platit zdravotní pojištění zaniká až po tom, co zdravotní pojišťovně oznámíte (učiníte prohlášení, že se budete dlouhodobě nacházet v cizině), že budete dlouhdoobě pobývat v cizině, do té doby musíte uhradit zdravotní pojištění, pokud ho za Vás nehradil stát (z důvodu evidence na úřadu práce). Pokud se tak nestalo, tak doporučuji co nejdříve kontaktovat Vaší zdravotní pojišťovnu v ČR datovou schránkou a oznámit, že dlouhodobě (déle než 6 měsíců) pobýváte a budete pobývat v Egyptě. Platit pojistné nebudete mít povinnost až poté, co toto oznámení bude doručeno zdravotní pojišťovně. Zároveň Vám doporučuji uhradit případné dlužné pojistné.