OSVČ koupil v roce 2015 auto jako neplátce. Neuplatnil tedy odpočet DPH. V letech 2015, 2016 a 2017 vedl daňovou evidenci. V roce 2018 se stal plátcem DPH. V letech 2018, 2019, 2020 a 2021 uplatňoval výdaje paušálem. Nyní chce auto vyřadit z OM a případně prodat.

Prosím o radu, zda bude při vyřazení OM pro osobní spotřebu odvádět DPH (nebo při prodeji), když si neuplatnil odpočet daně na vstupu. Podle mě ne (par. 13, odst. 4 písm. a a odst. 5). V případě, že ano, dle jakého par. ? A jak to bude s daní z příjmu? (v případě prodeje). Moc děkuji. Aneta.

ODPOVĚĎ:
Když při nákupu automobilu nebyl uplatněn odpočet DPH, potom při jeho použití pro osobní účely nebo převedení automobilu do osobního užívání nemusí plátce odvádět DPH, právě proto, že nebyl uplatněn odpočet DPH při požízení automobilu. Auto tedy po převedení do osobního užívání následně může majitel prodat už jako fyzická osoba - nepodnikatel (ne OSVČ), tedy bez DPH. Pokud OSVČ uplatňoval od roku 2018 výdaje paušálem, potom z hlediska daně z příjmů měl automobil v obchodním majetku naposledy v roce 2017, kdy vedl daňovou evidenci, potom co přestal vést daňovou evidenci, přestal zároveň mít pro účely daně z příjmů obchodní majetek, protože uplatňoval výdaje paušálem. Příjem z prodeje automobilu je osvobozen od daně z příjmů až po 5 letech od jeho vyřazení z obchodního majetku, podle uvedeného byl posledním dnem, kdy byl automobil zařazený v obchodním majetku den 31.12.2017, to znamená, že 5 let od vyřazení z OM z hlediska zákona o daních z příjmů uplyne až dnem 31.12.2022. Pokud auto prodáte v průběhu tohoto roku, bude příjem z prodeje automobilu podléhat dani z příjmů fyzických osob a bude zdaněn jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Pokud automobil prodáte až v roce 2023, bude příjem z prodeje automobilu osvobozený od daně podle § 4 odst. 1 písm. c) bod 3. zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů.