Majitel objektu je zletilý + nezletilá (otec s dcerou, každý ideální polovinu), ani jeden z nich nemá v nemovitosti trvalý pobyt. Jedná se o byt s pronajímanými byty v rekonstrukci, která pokračuje. Tudíž jsou zde náklady i výnosy a je na něm vázána hypotéka se splátkami, na dům je vedeno samostatné "jednoduché účetnictví".

Oba majitelé dům nabyli soudním usnesením v rámci dědického řízení. Dotaz: Kdo za dům podává (dává si do daňového přiznání) otec je jasný ale i nezletilá dcera, a tím pádem se zisk/ztráta dělí na 1/2 a za nezletilou podává DP zákonný zástupce ale na její jméno. Tzn. musí být přihlášeno jako plátce daně? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, kdo figuruje ve smlouvě o nájmu jako nájemce a komu chodí příjmy, pokud je tam třeba uveden pouze otec sám, potom daňové přiznání má povinnost podat pouze otec (v tomto případě by měl mít otec od dcery souhlas s pronajímáním nemovitosti). V opačném případě nebo pokud v rámci dědického řízení nabyli práva z nájemní smlouvy otec i dcera, potom povinnost podat daňové přiznání mají oba, příjmy a výdaje se dělí na 1/2 podle velikosti spoluvlastnických podílů. Otec za sebe podá daňové přiznání a podá daňové přiznání i za dceru, daňové přiznání za dceru podá otec jako její zákonný zástupce. V případě příjmů z nájmu podle § 9 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, se dcera z tohoto titulu neregistruje jako plátce daně, daňové přiznání se podá pouze na rodné číslo.