Prosím o informaci, zda si můžeme uplatnit škodu na plodinách ve výši 750.000 Kč v důsledku živelné události - krupobití do daňových výdajů. Škodu vyčíslila pojišťovna, vystavila protokol a plnění jsme zaúčtovali do zdanitelných příjmů v daňové evidenci. Následně jsme v uzávěrkových operacích výše uvedenou škodu zaúčtovali do výdajů - tabulka E Přílohy č. 1 daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Daňová poradkyně toto  zdůvodnila - podle §23 odst. 2 písm. c bod 2 - je podle zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, § 24 odst. 2 písm. l - citace - výdajem /nákladem/ jsou škody vzniklé v důsledku živelných pohrom nebo škody způsobené podle potvrzení policie neznámým pachatelem anebo jako zvýšené výdaje v důsledku opatření stanovených zvláštními předpisy. Finanční úřad nesouhlasí - chce dodanit výše uvedenou částku a zdůvodňuje to, že jsme si uplatnili ve výdajích/nákladech/ již vstupy pro vypěstování těchto plodin. Jsme fyzická osoba a vedeme daňovou evidenci. Děkujeme za informaci. Cecílie.

ODPOVĚĎ:
V uvedené věci zřejmě Finanční úřad vychází z právního výkladu Generálního finančního ředitelství § 24 odst. 2 písm. l, který je obsažen v Pokynu GFŘ D-22 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, kde je k § 24 uveden výkladový bod č. 27. Škody vzniklé v důsledku živelních pohrom, škody způsobené podle potvrzení policie neznámým pachatelem a zvýšené výdaje v důsledku opatření stanovených obecně závaznými předpisy jsou podle § 24 odst. 2 písm. l) zákona daňovými výdaji u poplatníků vedoucích daňovou evidenci pouze za předpokladu, že již nebyly uplatněny jako daňové výdaje, a to ani v předchozích zdaňovacích obdobích. Ovšem záleží na tom, co vše jste si dříve uplatnili jako výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů a co dříve jako výdaj uplatněno nebylo. Potom, by se samozřejmě podle Vámi uvedeného postupu projevila v úpravách základu daně alespoň poměrná část. Pokud jste tyto výdaje dříve neuplatnili, potom podle toho postupu máte právo uplatnit celou částku.