Odstěhovala jsem se v únoru 2020 od manžela po dlouhodobé krizi. Rozvod jsem vzhledem k nastalé situaci okolo COVID-19 ještě nezačala řešit. V současné době bydlím s dvěma dětmi v provizorních podmínkách u svých rodičů. Manžel zůstal v bytě, který máme ve SJM a je na něj hypotéka 1.500.000 Kč.

Byt má hodnotu cca 4.000.000 Kč. Rodiče mi nyní chtějí pomoci s bydlením a to tak, že mi na jejich pozemku postaví malý domeček. Peníze mi na část dají a zbytek doplatím z peněz, které dostanu po rozvodu za byt v SJM. Chceme začít stavět již nyní, abychom měli s dětmi co nejdříve plnohodnotné bydlení. A teď moje otázka: Jak postupovat při stavbě domu, ohledně vlastnického práva. Původně jsem myslela, že by se pozemek i dům zatím nechal ve vlastnictví mého otce a po mém rozvodu by se vše přepsalo na mě, ale nevím přesně, jak je to potom s daní, abych nemusela platit vysokou darovací daň, daň z převodu nemovitosti. Tedy, jestli by nebylo lepší, aby již teď na mě přepsal otec část pozemku, na kterém se bude stavět a celá stavba by už byla na mou osobu, přičemž by se nějak vyloučila ze SJM? Předem moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Nela.

ODPOVĚĎ:
Vše, co nabudete za manželství, bude součástí SJM. Nedoporučuji tedy nyní, pokud to není nutné, psát pozemek a stavbu na Vás, protože byste se v případě rozvodu musela o nemovitost s manželem podělit. Pokud by to nutné bylo a chtěla jste přepis již nyní, musela byste s manželem sepsat notářský zápis o zúžení SJM a nemovitost ze SJM vyloučit. Je to ale zbytečná a nákladnější varianta, než by byla varianta, kdy by Vám otec nemovitost po rozvodu daroval. Jelikož jste s otcem příbuzní v řadě přímé, neplatíte tam vůbec žádnou daň, darovací ani z převodu nemovitosti, pokud proběhne převod darem. Bylo by ale samozřejmě zase riziko v případě, kdybyste dům postavila, vše bylo vedeno na jméno tatínka a ten nedejbože ještě před darováním zemřel. Pak by šel tento majetek do dědického řízení. Neznám samozřejmě Vaše rodinné vazby, proto si rizika musíte vyhodnotit - tedy zda je pro Vás výhodnější dar po rozvodu nebo již nyní zúžení SJM.