Počet stránek ve webu: 40.382

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Po 20 letech (od 2000) nám splácí insolvenční správce dlužníka část dluhu, včetně soudem určeného úroku. Za tu dobu je úrok vyšší než jistina. V insolvenci nám bude splácet jen část dluhu (jistina + úroky) cca 30%. Nyní, už je splacena původní jistina a hradí se zbytek uznaného dluhu tj, úroky z prodlení.

Dotaz je zda tyto úroky jsou příslušenstvím pohledávky a nezdaňují se jako příjem, nebo úroky, které bych musela zahrnout do DPFO §8? Děkuji za odpověď. Leona.

 

ODPOVĚĎ:
Podle §513 občanského zákoníku jsou úroky z prodlení příslušenstvím pohledávky. Z pohledu zákona o daních z příjmů jsou úroky z prodlení u fyzických osob zdanitelným příjmem podle §8 odst. 1 písmena g). Příjmy plynoucí z titulu úroků z prodlení se uvadí v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.