Počet stránek ve webu: 43.284

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)

Maminka vlastní bytovou jednotku. Rozhodly jsme se se sestrou a maminkou, že se bytová jednotka převede na sestru a sestra mi vyplatí darovací smlouvou podíl na můj účet. Vím, že se žádná darovací daň mezi sourozenci neplatí, ale až já obdržím hotovost, musím zaplatit nějakou daň z příjmu?

A případně jak se vypočítává a zařizuje? Ráda bych i poprosila o formulář na darovací smlouvu na peněžní hotovost mezi sourozenci. Děkuji, Eva.

 

ODPOVĚĎ:
Zákon o dani darovací byl zrušen a problematika darování byla začleněna do zákona o daních z příjmů. Převod bytové jednotky jednotky od vaší maminky na dceru (Vaší sestru) je osvobozen od daně z příjmů, jedná se o darování v příbuzenské linii přímé, osvobozen od daně z příjmů je i finanční dar Vám od Vaší sestry, zde se jedná o darování v příbuzenské linii vedlejší mezi sourozenci, kterým zákon o daních z příjmů přiznává osvobození.
Když obdržíte o Vaší sestry darem hotovost v jakékoliv výši, nemusíte tedy díky osvobození platit daň z příjmů. Příjem osvobozený od daně se ani neuvádí v daňovém přiznání. V případě, že by se jednalo o osvobozený příjem, který je vyšší než 5.000.000 Kč, tak máte zákonnou povinnost podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozených příjmech.

Vzory darovacích smluv "na míru" neděláme, ale celá řada smluv je zdarma na
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/vzory-zdarma/vzory-zdarma.html

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.