Počet stránek ve webu: 39.671

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám 19letou dceru a rozhodla se bydlet u mě natrvalo. Dříve jsme měli střídavou péči a slevu pobíral exmanžel a já na syna. Dcera bude i nadále studovat. Vzrostly mi tím bydlením náklady a chci požádat, aby byla sleva na dítě určena mě. Je u mě již 10 měsíců a bývalý muž mi na její bydlení nijak nepřispívá a přispívat nechce. Nejedná se o výživné, ale o onu slevu od zaměstnavatele, kterou bere již neoprávněně. Jak to mám udělat, aby byla uznána pro moje výdaje na společné bydlení. Kostelánská.

 

ODPOVĚĎ:
Nárok na daňové zvýhodnění (slevu) na dítě má poplatník, který dítě vyživuje a žije s ním ve společné domácnosti. Daňové zvýhodnění může uplatňovat vždy jen jeden z rodičů. Zodpovědné mzdové účetní vyžadují od svých zaměstnanců, aby doložili čestné prohlášení druhého z rodičů, že daňové zvýhodnění neuplatňuje.
Vzhledem k tomu, že Vaše dcera se od Vašeho exmanžela už odstěhovala a tudíž s ní Váš exmanžel nežije ve společné domácnosti, neměl by už daňové zvýhodnění na dceru u svého zaměstnavatele uplatňovat. Doporučuji tedy kontaktovat zaměstnavatele Vašeho exmanžela a sdělit, že dcera již delší dobu žije s Vámi a že daňové zvýhodnění na dceru chcete nyní uplatňovat Vy.
Při splnění podmínek si dcera může požádat také o přídavek na dítě a pokud má (bude mít) v bytě/domě, ve kterém bydlíte, také trvalé bydliště, budete ji moci zahrnout do žádosti o příspěvek na bydlení, pokud ho pobíráte. Jestliže dcera není schopná se sama živit, může po otci požadovat také výživné. Jestliže se na jeho výši s otcem nedohodne, bude muset podat k soudu návrh (žalobu) na určení výše výživného.