Máme zahradu ve spoluvlastnictví, konkrétně se jedná o parcelu XXXX, obec Jablonec nad Nisou, kat. území XXXX. Zahradu má 5 vlastníků a z toho jedni vlastníci - manželé mají 3/7 a my ostatní 1/7. Tito vlastníci tvrdí, že mají o zahradě rozhodovací právo, tedy že my ostatní se v užívání zahrady budeme řídit tím, jak oni rozhodnou. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli já, jako vlastník 1/7 této zahrady mám nějaká práva?

Nebo jestli vše záleží na dobré vůli většinového vlastníka. Mám na mysli např. kdybych si na zahradě chtěla umístit stolek a židle nebo bazén (menší-ne zapuštěný do země). Ještě podotýkám, že nic z výše uvedených věcí by jim neomezovalo užíváná zahrady. Děkuji, Gabriela

ODPOVĚĎ:
Na danou situaci se vztahuje §1126 a následující Občanského zákoníku - správa společné věci. Je zde uvedeno, že:
- o běžné správě společné věci rozhodují spoluvlastníci většinou hlasů,
- k rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků,
- k rozhodnutí, na jehož základě má být společná věc zatížena nebo její zatížení zrušeno, a k rozhodnutí, na jehož základě mají být práva spoluvlastníků omezena na dobu delší než deset let, je třeba souhlasu všech spoluvlastníků.

Je tedy pravdou, že ti, kteří vlastní podíl o vel. 3/7, mají výrazná rozhodovací práva, ovšem na druhou stranu Vám nesmí bránit v řádném užívání nemovitosti z titulu spoluvlastnictví. Umístění stolku či židlí bych s nimi vůbec neřešila, pokud by Vám dělali potíže, pak by Vám nezbylo, než se ve věci obrátit na soud.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Správa a rozhodování o společné věci - §1126 Občanského zákoníku