1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Rodiče koupili kdysi byt 2+1 s tím, že v něm otcova maminka dožije. Na tom bytě je v kupní smlouvě babičce zapsáno věcné břemeno (služebnost) - doživotní užívání. Majitelkou bytu jsem já, její vnučka. 2019 bude babičce 81 let a vždy to byla žena, co měla ráda muže.

Poslední roky ale bohužel navazuje vztahy s pochybnými existencemi a i přes naše varování a výtky k jejímu chování a také skutečnost, že si nepřejeme, aby si tam vodila muže o 20-30 let mladší jak je ona sama a to i nezaměstnané a především slovenské národnosti, na nás nedbá. Chová se nezodpovědně a o pomoc volá, až když se dotyčného nabaží a má problém se ho zbavit. Tehdy volá mému otci (svému synovi), aby dotyčného přijel vyhodit. Takto jsme vyhodili už 4 muže, kteří ji jen vysávali. Nyní už 02/2018-06/2019 sdílí tento byt s bezdomovcem SK národnosti, který nepracuje a finančně ji vysává natolik, že babička neměla uhrazené poplatky za celý jeden měsíc (07/2019) Dvakrát prosila mého otce, aby ho vyhodil a když se tak stalo, znovu ho k sobě pustila. Dále byl dvakrát vyhozen policií. Z toho jeden popud vzňala sama babička, když o to prosila znovu mého otce. Protože je diabetička se silnou kolísavou cukrovkou a k tomu s přidruženými problémy, je často v nemocnici - ať už na interně nebo na chirurgii. Proti tomuto bezdomovci ve věku 48 let jsme se výhradně jako rodina vzbouřili, ale vše marné. Nechává mu i jediný bezpečnostní klíč od bytu (měnili jsme zámky v domnění, že to pomůže) a sama odjede do nemocnice a on v bytě hospodaří podle svého. (Do toho si tam zve další své kámoše a "kamarádky"). Byt je za poslední dva roky nesmírně zdevastovaný. Bezdomovec si hraje na jejího "druha/přítele" a přesto se o babičku výrazně nestará. Peníze na nezaplacený nájem 07/2019 mu dala, ale on to nezaplatil, protože je propil. Hojně nasává v nedaleké putice. Následně babička skončila v nemocnici, my ho vyhodili za pomoci policie a dluhy a penále na poplatcích jsme za babičku uhradili. Bezdomovce se vzdát nehodlá, klidně by si našla i jiného. Jejím argumentem je, že jí dojde nakoupit. Ve svém věku je babička již nestabilní, v bytě se sama bojí (proto si myslíme, že si ho tam natáhla), nedbá na hygienu, životosprávu. V bytě jsme po vyhoštění bezdomovce našli zamražené plesnivé zbytky, všude špína nehodná lidských podmínek. Ano, na jistou dobu jsme se od ní odloučili, protože se s ní nedá jednat. Je agresivní, zlá, vulgární a zatvrzelá vůči celé rodině. Celý život v ní převládá zloba na všechny a na všechno. Ovšem nemůžeme akceptovat, že za ní platíme její dluhy a pokud by byla propuštěna z nemocnice, tak by spolu s jejím partnerem bez domova dluhy páchali dál. Zakročili jsme tedy tak, že jsme celou situaci vylíčili v nemocnici sociální pracovnici a pokoušíme se babičku od toho muže dostat tak, že jí chceme vyjednat přesun do domova důchodců, kde se o ní postarají, zajistí jí teplé a výživné jídlo, vyperou jí. Tohle všechno totiž ona sama sobě již nezvládne obstarat a její přítel bezdomovec toto nedělá. Týden vegetil v mém bytě a u postele jsme našli kbelík s babiččinými zvratky, který nebyl schopen odstranit. Nechutné informace, jak byt v současnosti vypadá, v čem oba spějí, Vám popisovat nebudu. Bohužel babička se zašprajcovala a když jí tento člověk napověděl, kam míříme, odmítá podepsat jakýkoli jiný papír. Podepsala pouze LDN v místní nemocnici, protože ji sociální pracovnice pokoutně přesvědčila, že je třeba chirurgicky operovaný palec na noze doléčit. Bohužel se svým synem (mým otcem) už dále komunikovat nechce, nic nepodepíše. Vyběhávali jsme u její obvodní lékařky posudek na žádosti do domova důchodců, ale co dál, když to nepodepíše? Máme tam krom všech informací, jak se babička chová, včetně zdravotního stavu i to, že trpí jistou formou demence. Lidi z baráku si stěžují, že tam po sobě sprostě řvou, narušuje soužití. Zvažujeme, zda ji zbavit svéprávnosti, protože na otázky, kdo za ní bude platit dál nájem, když do bytu se vrátit nemůže z důvodu prasklé vody a neobyvatelnosti, odpovídá, že je jí to jedno, že půjde klidně pod most. To ale neřeší mou situaci. Potřebuji snížit zálohy na minimum, odhlásit TV, rozhlas, telefon, přepsat elektroměr. Byt se musí zrekonstruovat, opravit prasklá voda, která je nyní zastavená a na vše potřebuji její podpisy do výpovědních dokumentů. Máte pro mě nějakou právní radu, kam dál směřovat své kroky a vývoj situace? Sociální pracovnice přijde otci liknavá a zatím toho moc nezajistila. I příspěvky na sociální péči, které bychom rádi zajistili, bude třeba babičky podpis, součinnost a kopie OP. Bohužel ona opravdu vše bojkotuje. Předem Vám děkuji za odpověď a rady, jak z této bezvýchodné situace. Pavlína.

ODPOVĚĎ:
Měli byste začít tím, že podáte k soudu žalobu o zrušení věcného břemene na bytě z důvodu, že babička věcné břemeno zneužívá, za byt neplatí, zve si tam závadové osoby a v neposlední řadě je zřejmé, že se u ní začíná projevovat demence. Zároveň byste měli k soudu podat návrh na omezení svéprávnosti či určení opatrovnictví, neboť z Vámi popsané situace je evidentní, že babička není schopna vyhodnotit, co je pro ni dobré. Jako argument pro omezení svéprávnosti můžete vyzdvihnout zejména fakt, že se babička zadlužuje a investuje peníze do člověka, který ji evidentně jen zneužívá. Dokud nebude vyřešeno opatrovnictví či svéprávnost, bohužel vše, co je evidováno na ni, nemůžete zrušit, protože bez jejího podpisu nebo podpisu opatrovníka, který jí bude ustanoven pro případ omezení svéprávnosti, to nelze.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Dárce si vodí do bytu, kde má věcné břemeno sexuální objekty a následně ubytoval cizí osobu bez souhlasu a vědomí majitele bytu - zrušení věcného břemenoa a zbavení svéprávnosti + přesun do domova důchodců