Počet stránek ve webu: 40.662

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)

Mám dotaz ohledně věcného břemene neboli nově služebnosti chůze jízdy. Jedná se o můj pozemek 643/3 přes který má soused věcné břemeno chůze a jízdy. Soused si otevřel prodejnu v budově 1419 a přes můj pozemek tam jezdí nákladní vozidla s materiálem a točí se tam osobní vozidla pro materiál, aby ho nemuseli nosit ručně předem. Okno z ložnice směřuje přímo k vratům, která udělal u jeho skladu.

Další věc je to že soused vlastní prostřední halu 1419 a jednu polovinu haly 318, druhou polovinu vlastní matka jeho partnerky. Tato hala má vlastní cestu a tou se dá přijet i ke středové hale tak by mělo být věcné břemeno chůze a jízdy napsané na budovu 1419 zbytečné.
Děkuji, Evžen


ODPOVĚĎ:
Otázkou je, zda je služebnost chůze a jízdy přímo ve prospěch určité osoby či nemovitosti. I když by byla ve prospěch nemovitosti, zajisté není ve smlouvě uvedeno, že se jedná o služebnost v rozsahu pokrytí podnikatelských aktivit souseda. Doporučovala bych Vám tedy zahájit jednání o zrušení služebnosti, pokud nebude možná dohoda, pak se obrátit na soud, neboť je zřejmé, že soused služebnost zneužívá a navíc, pokud je k jeho nemovitosti i jiný přístup, a to ještě přes jeho další nemovitost, není pochyb, že by soud služebnost zrušil.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem