Požárem sklepních prostor mi byla způsobena škoda na uskladněných věcech. Dle zprávy od HZS byl požár způsoben vznícením akumulátoru v jiné sklepní kóji, která byla určena (je tedy určen i uživatel této sklepní kóje). Je tato osoba odpovědná za škodu, která mi tímto vznikla na uložených věcech v mé kóji? Jakým způsobem případně vzniklou škodu vymáhat v případě, že tato osoba není pojištěná (nájemce bytu a uživatel sklepní kóje, kde vznikl požár) a zdráhá se vzniklou situaci řešit?

ODPOVĚĎ:
Majitel sklepní kóje může být odpovědný za škodu, pokud porušil či zanedbal nějakou zákonnou povinnost, konkrétně tedy při skladování akumulátoru. V případě, že by bylo prokázáno, že porušil předpisy ohledně skladování akumulátoru, pak by byl vlastník kóje za škodu odpovědný a mohl byste ji vymáhat přímo od něj, bez ohledu na pojištění. S pojišťovnou pak jedná pouze sám vlastník (výjimkou je pouze pojištění z provozu vozidla, kde se poškozený obrací přímo na pojišťovnu škůdce). Pro uplatnění náhrady škody je tedy třeba, zejména v případě soudního sporu, viníkovi prokázat vinu (porušení povinnosti, opomenutí), že škodě došlo v příčinné souvislosti např. s jeho opomenutím, a doložit podklady k určení výše požadované náhrady škody. Pokud budete mít vyčíslenu a podloženu výši škody, můžete viníkovi zaslat doporučený dopis (nejlépe s dodejkou), v němž popíšete vznik škody a vyzvete jej k úhradě požadované částky ve Vámi stanovené lhůtě. Jestli škoda dosahuje vyšší částky, doporučuji vyhledat pomoc advokáta, který Vám pomůže sepsat výzvu k náhradě škody, která může sloužit jako tzv. předžalobní výzva. Případně bude schopen po zjištění relevantních skutečností posoudit, zda vůbec lze nárok soudně vymoci.