Naše město XXX provádí v jedné z místních částí (obec XXX) rozsáhlou investiční činnost - výstavbu kanalizace a návazně nové budování komunikací. V souvislosti s tím deponuje vytěžený materiál na obecních pozemcích, jež sousedí s loukou, která je v mém vlastnictví. Krátce po zahájení prací však začalo město skladovat materiály typu skruže, kanalizační trubky, štěrk, písek, obrubníky bez mého souhlasu na části mojí louky.

Jde o plochu záboru o výměře minimálně 0,5 hektaru a děje se tak od začátku března 2022 až dosud, přičemž jsou deponovaným materiálem postupně zabírány další a další části mého pozemku a ten je pohybem těžkých mechanismů devastován. Průběžně pořizuji fotodokumentaci a chci Vás poprosit o sdělení, jak mám vůči městu postupovat, aby to bylo z právního hlediska v pořádku, a jakou výši finanční kompenzace (řekněme za každý metr čtvereční a den záboru) mohu požadovat. Děkuji za Vaši odpověď. Dobroslav.

ODPOVĚĎ:
V první řadě Vám doporučuji začít s postupem proti počínání města rychle – trvá-li Vámi popsaný protiprávní stav již bezmála sedm měsíců, je nejvyšší čas upozornit město na fakt, že užívá cizí (tedy Váš) pozemek.
Úvodem se sluší upozornit na § 1012 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit …“
Je tedy zřejmé, že jste to Vy, kdo rozhoduje o tom, kdo a jak bude Váš pozemek užívat. Je-li část Vašeho pozemku užívána městem bez odpovídajícího právního titulu (například nájemní smlouvy), vzniká na straně města bezdůvodné obohacení. Konkrétně dle § 2991 občanského zákoníku platí, že:
„Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.
Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, … protiprávním užitím cizí hodnoty …“
Je tedy pravděpodobné, že na straně města vzniklo bezdůvodné obohacení, a to ve výši nájemného, které byste za užívání Vašeho pozemku získal, pokud byste s městem uzavřel běžnou nájemní smlouvu. Výši tohoto nájemného (a tedy i rozsah bezdůvodného obohacení) můžete zjistit u některé z místních realitních kanceláří – na jednu (či více) realitní kancelář se proto můžete obrátit s dotazem, jaké nájemné je v současné době obvyklé v dané oblasti za obdobný pozemek.
Až budete schopen výši bezdůvodného obohacení vyčíslit, můžete se obrátit na město s písemnou výzvou (jejíž jeden stejnopis si ponecháte, popř. můžete komunikovat prostřednictvím datové schránky) k vrácení bezdůvodného obohacení, které na jeho straně vzniklo a s návrhem na uzavření nájemní smlouvy (máte-li o nájemní vztah zájem – pokud ne, můžete požadovat, aby město nechalo veškerý uskladněný materiál odstranit a uvedlo Váš pozemek do původního stavu).
Nepovede-li jednání s městem k výsledku, nezbude Vám než se v této věci obrátit s žalobou na soud. Pro učinění tohoto kroku Vám doporučuji využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník