Počet stránek ve webu: 41.683

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Od 3.3.2021 jsme s bývalou manželkou rozvedeni. Doposud nedošlo k majetkovému vyrovnání. Exmanželce jsem nechal k užívání vůz, kterým jsem provozovatelem zaspaný ve velkém i malém technickém průkaze. Vůz tedy patří do nevypořádaného SJM. Ex partnerka s tímto vozem způsobila několik přestupků, o kterých mě vyrozuměl městský úřad a musel jsem je uhradit.

Také přestala platit zákonné povinné ručení. Přišla mi výzva k uhrazení období, kdy vozidlo nebylo pojištěné. Bývalá manželka mě tím poškodila a způsobila finanční újmu, nechce se vůbec bavit o náhradě škody. Je možné vymoci tyto prostředky zpět? Jak mám postupovat? Popřípadě jakou formou žaloby? Děkuji za odpověď. S pozdravem Bořivoj.

 

ODPOVĚĎ:
Vzniklou škodu můžete požadovat. Pokud je mezi Vámi dohoda (i když v ústní podobě), že auto bude fakticky provozovat ona, ačkoliv dosud jste zapsaný v registru Vy jako provozovatel, můžete po ní požadovat, aby Vám nahradila škodu, která Vám v důsledku jejího protiprávního jednání vznikla, a to žalobou na náhradu škody.
Je třeba ji nejdříve písemně vyzvat k úhradě vzniklé škody (škodu musíte vyčíslit), a to tzv. předžalobní výzvou (vzor zde: https://www.zbynekmlcoch.cz/ke-stazeni/obcanske-pravo-vzory/predzalobni-upominka-vyzva-k-uhrazeni-dluhu-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014). Ve výzvě popíšete celou situaci a škodu, která vznikla, a vyzvete ji, aby Vám škodu nahradila ve lhůtě min. 7 dnů. Současně ji poučíte, že pokud tak neučiní, můžete se obrátit na soud. Jestliže v uvedené lhůtě nebude adekvátně reagovat, můžete se domáhat tohoto svého nároku před soudem.
Před soudem se můžete nechat zastoupit některým z advokátů, kontakt naleznete zde: www.advokatikomora.cz.
Doporučuji co nejdříve dořešit přepis vozu na její osobu.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 69 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.