Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

05/2019 jsem požádal o hypoteční úvěr. Před samotnou žádostí, jsem předal vzorové smlouvy ze strany obce, kde byly popsány podmínky koupě pozemku a smlouvu o právu stavby. Na základě ujištění ze strany banky, že s právem stavby nemají problém, došlo v polovině září ke koupi pozemku.

Nyní mi bankéř, 7 měsíců po předání vzorových smluv oznámil, že banka neakceptuje článek č. VI ve smlouvě o právu stavby. Mezitím došlo 3x k přečíslování žádosti, jelikož jak jsem zjistil, banka má správně 2 měsíce na vyřízení žádosti. Nyní jsem v situaci, kdy jsem investoval 350.000Kč do koupi pozemku, kde mi běží čtyřletá lhůta pro kolaudaci, jinak pozemek propadne zpět obci. Uhradil jsem odhad a jiné náležitosti. Navíc jsem měl s domem investiční záměr (pronajmout nemovitost). Osobně to považuji za pochybení banky, v případě, že by banka řekla již v květnu že nebude akceptovat podmínky smlouvy, daný pozemek bych nekoupil. Mám nárok na náhradu škody? Případně mám nárok na náhradu škody ve výši všech vynaložených nákladů + ušlý zisk (nájemné) za 7měsíců, během kterých jsem zbytečně jednal s bankou? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem, Miloš.

 

ODPOVĚĎ:
Pokud nejdříve banka souhlasila s předloženou smlouvou (ideálně pokud máte souhlas v písemné podobě) a následně změnila názor, nárok na náhradu škody zde vzniká. Obecně platí, že se hradí vzniklá škoda a ušlá zisk.
Doporučuji vést veškerou komunikaci v písemné podobě.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.