Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Měla bych dotaz ohledně finančního odhadu bolestného. Byla jsem hostem v restauraci, kde jsem na zahrádce propadla do nezabezpečené odpadové jímky, kde jsem si poranila koleno, loket, kyčel a žebra. Zavolali jsme policii, která tento případ začala řešit. Druhý den po incidentu jsem musela navštívit nemocnici, kvůli velkým bolestem.

Udělali mi rentgen všech těchto částí, vzali krevní obraz. Poté jsem v průběhu týdne navštívila obvodního lékaře a i chirurgickou ordinaci. Lékařské zprávy mám, jednalo se o zhmožděniny, naraženiny i hematomy. Od všeho mám i foto dokumemntaci. Nyní bych chtěla žádat od provozovatele restaurace finanční odškodnění. Jelikož ale tato událost nebyla prozkoumána soudním znalcem, nevím, jaká by byla adekvátní částka k mé újmě (fyzické i psychické). Prosím tedy o radu, jak dále postupovat, popřípadě jakou finanční částku bych mohla požadovat. Děkuji, Renáta.

 

ODPOVĚĎ:
V případě nepracovních úrazů se bolest hodnotí dle Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Hodnota jednoho bodu bolestného dle této Metodiky je pohyblivá a odvozuje se od jednoho procenta průměrné hrubé mzdy za kalendářní rok předcházející vzniku bolesti. Hodnota jednoho bodu v roce 2019 je 318,85 Kč. Každopádně se posudku soudního znalce asi nevyhnete, pokud budete bolestné nárokovat na provozovateli a to jak soudně, tak mimosoudně.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.