Prosím o urgentní právní posouzení situace ohledně dluhu u Anytime Carsharing (provozovatel D - Mobility Czech Republic s.r.o.). Majitel účtu u této společnosti mi dobrovolně zapůjčil vozidlo přes svůj profil. V době jízdy ani jeden z nás (já jako řidič, ani on jako majitel účtu) neměl platné řidičské oprávnění. On o mém stavu věděl a auto mi vědomě svěřil.
Během jízdy došlo k poškození vozidla (nezaviněno mnou). Nyní mu od inkasní agentury Intrum přišla výzva k úhradě 19.304 Kč (variabilní symbol 11408). Majitel mi nyní vyhrožuje, že pokud to nezaplatím, nahlásí na policii krádež identity (že jsem si auto vzala bez jeho vědomí), ačkoliv o všem prokazatelně věděl, existuje o tom komunikace a auto mi předal dobrovolně. Moje dotazy jsou:
- Může Anytime nebo Intrum vymáhat tento dluh po mně, když nejsem smluvní stranou a veškeré výzvy jsou na jeho jméno?
- Jaké následky hrozí majiteli účtu, pokud by skutečně nahlásil krádež identity, ačkoliv se zakládá na lži a on sám v době incidentu neměl platný ŘP?
- Má majitel šanci uspět u soudu s žalobou proti mně v této situaci?
- Jak se bránit proti telefonátům z Anytime, kde figuruji pouze jako kontaktní osoba?
Předem děkuji.












