Počet stránek ve webu: 40.639

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám právo, jako syn otce, který má ještě jedno dítě, se kterým se nestýká zjistit nějakým způsobem, kdo je tato osoba a zda je tato osoba opravdu mým biologickým sourozencem? Zcela náhodně jsem zjistil, že přes právní uznání otcovství ve skutečnosti otcovým biologickým potomkem není a chtěl bych znát pravdu a moci ji ověřit.

Nejedná se mi apriory o dědické záležitosti, ale o možné ohrožení v budoucnu z důvodu např. setkání ani ne tak mého, ale především potomků v takové situaci například hrozící nevědomým incestem.

 

ODPOVĚĎ:
Obávám se, že bez spolupráce vašeho otce se Vám tuto skutečnost zjistit a/nebo ověřit nepodaří. Pokud byste se chtěl s domnělým sourozencem zkontaktovat, § 8b zákona o evidenci obyvatel umožňuje podat - například na matričním úřadě - písemnou žádost o zprostředkování kontaktu s využitím základního registru obyvatel. Pokud Ministerstvo vnitra jednoznačně identifikuje osobu, se kterou chcete kontaktovat, zašle kontaktované osobě (domnělému sourozenci) Vaše kontaktní údaje a záleží pak jen na něm, zda se s Vámi bude chtít spojit či nikoliv.
Pokud chcete ale zjistit jen to, zda je dotyčný opravdu Vaším biologickým sourozencem, ale nechcete se s ním kontaktovat, musel byste mít k dispozici biologický materiál, aby mohly být provedeny testy DNA.