Chtěla bych se informovat, zda má zaměstnavatel právo vyžadovat soupis soukromých vozů všech zaměstnanců včetně registrační značky za účelem srážek ze mzdy za parkování v areálu společnosti? Parkování je upraveno vnitřní směrnicí. Do areálu je volný příjezd (jsou zde další firmy).

Parkovací karty pro zaměstnance (pouze pro ženy, ty mají vyhrazený plac) jsou vydávány pouze na jméno nikoli na SPZ. Předem děkuji, Iva.

ODPOVĚĎ:
Jestliže je parkovací oprávnění vázáno na jméno zaměstnance, není rozhodné, jakým autem do práce přijede a seznam registračních značek je nadbytečný.
Jedná se v tomto případě, podle mého názoru, o porušení GDPR jeho zásady minimalizace údaje, podle níž správce (v tomto případě zaměstnavatel) smí zpracovávat pouze osobní údaje přiměřené, relevantní a omezené na nezbytný rozsah ve vztahu k účelu, pro který jsou zpracovávány.