Už několik let pronajímáme chalupu pouze o prázdninách. Máme vytvořenou jednoduchou smlouvu o pronájmu a bohužel se nám množí situace, kdy se nám ubytuje malý počet osob, třeba 5 a pak je v chalupě 15 osob (nájemci chaty nás tedy podvádí). Máme to ve smlouvě jasně stanovené, že bez našeho vědomí nesmí být další osoby v objektu.

S manželem uvažujeme o kamerovém systému, kdy budeme monitorovat pouze parkoviště před chalupou a vstupní dveře. 4.8.2019 dopoledne jsme řešili takový problém. Ti lidé, kteří u nás neměli zaplaceno, pomalu nechtěli odejít a ještě byli na mě vulgární a vše pak řešil manžel. Je takové monitorování objektu SE ZÁZNAMEM možné a za jakých podmínek? Děkuji předem za vaši odpověď. S pozdravem Sandra.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě pravděpodobně tento způsob neobstojí, a to z několika důvodů:
1. kamerový systém se záznamem by měl být použit pouze v případě, že nelze účelu dosáhnout jinak. Zde se jeví spíše jako vhodnjěší uložit smluvní pokutu do smlouvy, pokud tuto povinnost poruší
2. záznam z kamer může být uchováván jen po nezbytně nutnou dobu, což je typicky v řádů hodin až dnů
3. montáž kamerového systému a uchovávání záznamu nemusí nezbytně dokazovat, že dané osoby tam bydlí - lze očekávat tvrzení, že jsou to známí co se zastavili - pokud by takový záznam měl dokazovat, že dané osoby tam taky bydlí, musel by být uchováván po delší dobu, což by opět mohlo být v rozporu s bodem 2 (viz výše)
4. v případě neoprávněného užívání chaty jinými osobami než jsou nájemníci se lze obrátit i na policii s tím, že Vaši nemovitost obývají osoby, které k tomu nejsou oprávněny
Jednoznačné stanovisko k této otázce Vám může dát Úřad pro ochranu osobních údajů, který posuzuje jednotlivé případy instalace kamerového systému. Kontakt naleznete na stránkách www.uoou.cz.