Před 2,5 měsíci jsem dala známému auto do opravy. Dodnes na něm nic neudělal a nechce ho stále vrátit. Když ho kontaktuji, tak se neustále vymlouvá nebo řekne, že ho doveze zpět, ale pak to neplní. Auto stojí venku za každého počasí a nevím, jak ho dostat zpět. Poradíte co udělat, jak si a kde stěžovat? Moc děkuji. Zuzana

ODPOVĚĎ:
Pokud jste známému předala spolu s vozidlem a klíči rovněž i malý a velký technický průkaz, budete obtížně dokládat, že je vozidlo Vaším vlastnictvím. Pokud tomu tak není, lze doporučit sepsat písemnou výzvu k vydání vozidla, které je neoprávněně zadržováno a tuto doporučeně odeslat s případným dodatkem, že pokud nebude auto vráceno do určité doby, budete věc řešit soudně.

Pokud ani to nepomůže, můžete se soudní žalobou domáhat vydání věci. Lze se obrátit rovněž na Městskou Policii nebo Policii ČR s oznámením situace, nicméně se jedná o záležitost spíše občanskoprávního charakteru. I přesto by známý mohl svým jednáním naplnit skutkové znaky některého z trestních činů definovaných trestním zákonem, záleží však na konkrétních okolnostech.

Pro případ jakéhokoli osobního jednání se známým lze doporučit účast třetích nezávislých osob jako svědků. Právo na vydání vozidla je nepochybné, byť jste předala své vozidlo dobrovolně a původně je měl známý s Vaším souhlasem auto u sebe. Vůči němu Vám vzniká nárok na náhradu případné škody, která jeho jednáním a neoprávněným zdržováním vozidla vznikne. Takže by si měl váš známý rozmyslet, zda bude dále automobil zadržovat, protože by mohl přijít k finanční újmě (to se ani nebavím o nákladech spojených se soudním procesem).