Jde uvalit exekuci na nemovitost, která je zastavena bance na hypotéku? Pokud dojde k nařízení prodeje exekucí, jaká je v tomto případě posloupnost splacení? Nejdříve hypotéka, vůči které je byt zastavěn, nebo ne?

ODPOVĚĎ:
Dluh lze v exekuci vymáhat zpeněžením dlužníkova majetku, v případě exekuce prodejem nemovitosti je třeba splnit zákonné podmínky, mj. stran výše dluhu a pořadí způsobu vymáhání. Je nerozhodné, zda je nemovitost zastavena. Pořadí vyplácení se pak řídí u zástav pořadím podání návrhu na vklad zástavy na katastr, u ostatních pohledávek doručením přihlášky pohledávky soudnímu exekutorovi; zastavené pohledávky mají přednost. Zpravidla se tak uspokojuje jako první a někdy i jediná pohledávka banky, která poskytla hypotéku a má zástavu na nemovitosti jako první.