Moje maminka má před rokem (2020) řádně ukončenou insolvenci, která i s bankrotem trvala přes 9 let. Od srpna 2020 insolvence skončila. Po jejím ukončení došlo mamince několik dopisů od JUDr. Smékala, který ji stále hrozil starými exekucemi. Nyní před měsícem dal pokyn ke srážkám z důchodu a Ing. Kačenková z důchodového v Praze již nyní v listopadu zahájí exekuční srážky.

Co máme prosím Vás dělat, na koho se obrátit, maminka má 78 let je po 3 mrtvičkách. Platí v naší republice nějaké zákony nebo si tady každý dělá co chce (viz. p. Smékal). Máme podat trestní oznámení nebo jak to řešit? Uvažuji, že to dám i do televize. Už jsem opravdu zoufalá. Děkuji. S pozdravem Iva.

ODPOVĚĎ:
Exekutor samozřejmě nemůže vymáhat dluh, který vznikl před insolvencí, nicméně jsou situace, kdy to exekutoři zkouší. Pokud matka úspěšně ukončila insolvenci, měla by mít usnesení o osvobození placení zbytku dluhů. Toto usnesení zašlete jak exekutorovi, tak na ČSSZ, případně podejte návrh na zastavení exekuce z důvodu, že matka úspěšně prošla insolvencí. Tento návrh podáváte k exekutorovi, který buď exekuci zastaví nebo postoupí soudu k rozhodnutí. Pokud ale insolvence skončila úspěšně, není možné, aby exekutor vymáhal dluh, který vznikl ještě před zahájením insolvenčního řízení.