1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Mám dotaz k exekuční dražbě bytové jednotky, které se hodlám účastnit. Stávající vlastník s exekutorem nespolupracuje, protahuje veškeré lhůty, exekuce byla zahájena již 01/2011. 2018-2020 trvalo soudu vypořádat se se všemi námitkami vlastníka. Nyní bude konečně dražba, ale z dosavadního jednání je zřejmé, že po vydražení budou s původním vlastníkem obrovské problémy.

Zcela jistě podnikne vše proto, aby se nemusel vystěhovat. Prosím o radu jak postupovat a prosím uvést odhadované lhůty, jak to může celé trvat, například žaloba na vystěhování bytu a podobně s ohledem na to, že vlastník využije všech možných kliček, bude se omlouvat z jednání atd. Dokáži si také představit v krajním případě, že vlastník narychlo byt pronajme někomu v rodině za třeba 500 Kč/měsíčně, a to zpětně a já pak vydražím byt s nájemcem, tem mi bude platit těch 500 Kč a já budu mít další problém, jak ho vystěhovat, jelikož to nebude neplatič a já převezmu původní smlouvu. Tento vlastník je navíc předsedou výboru SVJ, takže třeba i to zpětné vyhotovení nájemní smlouvy si asi umí zařídit. Samozřejmě, pokud by se to celé táhlo měsíce nebo i déle, tak pak takováto investice postrádá smyslu a bohužel při rychlosti soudů mám z toho značné obavy. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Žaloba o vyklizení, pokud by vše fungovalo bez průtahů ze strany žalovaného, by mohla být vyřešena cca do roka. Dá se ale čekat, že se bude žalovaný omlouvat, podávat námitky podjatosti na soudce a následně se bude odvolávat, což může trvat i 5 let a víc. Pokud se pak nevystěhuje dobrovolně, musíte žádat o vystěhování exekutora, který si bere zálohu na náklady vystěhování, cca 30.000 Kč. Investici tedy chápu jako značně rizikovou.