1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Jsem vlastníkem bytové jednotky, která je zastavena bance (moje hypotéka na jinou nemovitost). Z důvodu žádosti o dotaci se vlastnictví potřebuji "zbavit" a chci darovat nemovitost bratrovi (v katastru není zákaz zcizení). Banka s tím prý nemá problém, bratr má ale obavy a chce být ochráněný proti § 1888/2 občanského zákoníku, aby na něho nepřešel můj závazek z hypotéky, což chápu.

Stačilo by k jeho ochraně, kdybych do darovací smlouvy napsal, že vylučujeme uplatnění § 1888? Aby měl jistotu, že dlužníkem za svůj úvěr budu pořád já? Děkuji za vaši odpověď.

ODPOVĚĎ:
Ano, v daném případě postačí, pokud do smlouvy uvedete, že vylučujete ustanovení § 1888 odst. 2 NOZ, tedy že nový vlastník nepřebírá dluh spolu se zástavou a tato formulace ve smlouvě k ochraně bratra postačí.