1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Jaká je promlčecí lhůta v případě, že v r. 2002 vznikl dluh u leasingové společnosti? Ta v roce 2018 nebo 2019 prodala pohledávku vymáhací společnosti. 2019 společnost poslala na adresu, na které již 12 let nebydlím, "oznámení o vymáhání pohledávky, " kterou jsem však nedostal.

1.12.2022 jsem obdržel na svoji současnou adresu elektronický platební rozkaz EPR k uhrazení pohledávky vč. příslušenství - cca 23.000 Kč.   Vztahuje se na mě promlčecí doba, když je pohledávka z r. 2002? Předem děkuji za odpověď. Kamil.

ODPOVĚĎ:
Obecná promlčecí lhůta je tříletá. Nicméně je důležité, zda jste někdy nepodepsal tzv. uznání dluhu, které prodlužuje promlčecí lhůtu na 10 let nebo zda již ve smlouvě nebyla sjednána delší promlčecí lhůta. Vy máte právo se jako účastník do soudního spisu jít podívat a podle toho se rozhodnout, zda se budete bránit promlčením či nikoliv.