Půjčila jsem kamarádovi peníze bez smlouvy, chtěla bych s ním teď smlouvu podepsat zpětně, problém ale je, že se chce přestěhovat do Švýcarska. Takže se chci zeptat, i kdyz mi přeci jen podepíše smlouvu, odjede a nebude splácet dluh, mohu z něj pomocí smlouvy nějak peníze dostat zpět nebo ne?   Děkuji Julie.

ODPOVĚĎ:
Určitě si nechte smlouvu podepsat a stanovte promlčecí lhůtu delší, např. 10 let, třeba se do té doby kamarád vrátí. Ze Švýcarska je vymáhání složitější, neboť Švýcarsko není součástí EU. Tam je vymáhání prakticky nemožné. Pokud by kamarád nedodržel ujednání smlouvy, určitě podejte k českému soudu žalobu o zaplacení, soud vydá rozsudek, i když bude kamarád ve Švýcarsku a když už budete mít rozsudek, můžete podat exekuci a exekutor může čekat nekonečně dlouho, než bude co vymoct. Ovšem musí se jednat o možnost něco vymoci v České republice.