13.8.2020 jsme uzavřeli smlouvu o pronájmu bytu do 28.2.2021. Máme sepsanou i doložku o přímé exekuční vykonatelnosti. Bohužel nájemníci nám nezaplatili jistinu a k dnešnímu dni dluží 4 nájmy. 30.11.2020 převzali výpověď z nájmu a k 31.12.2020 by se měli vystěhovat. Dnes (04.01.2021) napsali, že se vystěhují 31.1.2021.

Stále nám nic nezaplatili. Jak máme prosím postupovat? Máme podat 4.1.2021 žalobu na vyklizení bytu? Nejspíš máme kontaktovat nějakého právníka? Můžeme využít doložku o přímé exekuční vykonatelnosti? Nebo máme čekat až smlouva skončí 28.2.2021? Ale smlouva skončila z důvodu neplacení nájmu 31.12.2020. Moc děkuji za odpověď. Pěkný večer. S pozdravem Františka.

ODPOVĚĎ:
Především bych doporučila kontaktovat právníka - seznam na www.advokatikomora.cz, s nímž byste věc detailně probrali. Jinak bych doporučila zažalovat dluh na nájmu. Můžete hned, neboť nájemní vztah již skončil, navíc na ukončení nájmu není nutno při žalobě na dluh na nájmu čekat. Žalobu o vyklizení doporučuji podat až po 31.1., pokud by se k tomuto datu vystěhovali, zbytečně byste investovali do sepisu žaloby a soudního poplatku. Soud během měsíce žalobu neprojedná.