Mám dotaz ohledně možného zpochybení podepsané směnky. V červnu 2017 podepsal manžel, dnes (21.01.2020) již bývalému zaměstnavateli směnku na 2.160.000 Kč. Směnka byla podepsána na základě toho, že byl v danou dobu zástupcem vedoucího prodejny a z části odpovídal za peněžní stav prodejny.

Skutečnost je taková, že část peněz jím byla skutečně odcizena (přibližně 300.000 Kč, které použil na úhradu dluhu se záměrem je vrátit, ale chápu, že na to se právo neptá a tak či tak se jedná o krádež) nicméně pod nátlakem a ne dobrým psychickým stavem podepsal směnku u notáře na celkové manko firmy. Ačkoliv nikdy neřekl, že by byl za takovou výši odpovědný, ale majitel trval na podepsání, jinak by ho udal na policii. Nutno říci, že manžel byl v té době opravdu ve špatném psychickém stavu a doteď dochází na terapie k psychoterapeutovi a v danou chvíli by podepsal směnku na jakoukoliv částku jen aby měl klid. Po vypršení lhůty splatnosti jsme řešili s majitelem dohodu na jinou částku, která by odpovídala skutečnosti, avšak k dohodě nedošlo. Poté se daná věc nějakou dobu neřešila a dluh byl dán na exekuční úřad, kdy se manželovi strhávaly peníze ze mzdy. 11/2018 však v práci skončil, jelikož nám životní minimum, které mu bylo necháváno nezaplatilo vůbec nic a po získání nové práce se však jeho psychický stav radikálně zhoršil a ačkoliv u firmy byl zaměstnaný do října 2019 formou OSVČ, tak peníze nebyl schopný vydělávat, protože se nám do toho ještě narodil syn. Já ze všech těchto problémů trpěla laktační psychózou a potřebovala nonstop pomoc se synem. Když se již situace zlepšila, tak v září 2019 nastoupili exekutoři zabavit majetek. Nejprve došlo k označení. Ve druhé polovině listopadu 2019 přišli odebrat veškeré věci, včetně těch co před tím neoznačili, ale bylo by možné je zpeněžit. Bez ohledu na předmanželskou smlouvu zabavili i veškerý můj majetek, jelikož jsem v danou chvíli u sebe neměla účtenky. Situace je tedy v tuto chvíli velmi napjatá, jelikož ani jednoho z nás není psychický stav na takové úrovni, abychom dokázali normalně fungovat, obzvlášť, když nám “vybílili” byt. Nicméně po této situaci došlo k opětovnému kontaktování majitele firmy, zda by se nešlo dohodnout. Závěr byl takový, že je schopný zrušit exekuci a dohodnout se na splátkách, ale že trvá na splacení celé částky. Sám nepřímo přiznal, že ví, že takovou částku nesebral, ale má u sebe směnku na takovou částku, tak proč by se spokojil s menší. Vzhledem k tomu, že z mého studentského rodičáku v Praze vyžít nedokážem ani týden, tak jsme využili veškerých mých úspor a darů od rodičů, abychom byli schopni uhradit alespoň nájem.   Manžel získal práci, ale pokud na něj bude vedena dále exekuce, tak nám to taky příliš nepomůže. Ráda bych se teda zeptala, zda je vůbec možné napadnout podepsanou směnku? Manžel vypsal falešné pokladní lístky, kterými dorovnával kasu, ale ty jsou v celkové hodnotě cca 700.000 Kč, z čehož tedy 400.000 Kč nebylo ani jeho osobou, ale v danou chvíli potřeboval dorovnat veškerý soupis. Nicméně tuto částku bereme jako prokazatelnou, ale zbytek ani dle našeho uvážení mu nelze ani prokázat. Směnka je tedy sepsána na veškerý majetek prodejny včetně produktů, na které se částka vztahuje, ale nedošlo k odcizení žádné věci jeho osobou, v prodejně mají i detektor a probíhá kontrola batohů před odchodem, takže by to nebylo ani možné. Dále měl manžel hmotnou zodpovědnost pouze za pokladnu na prodejně nikoliv za trezor, tudíž by k němu neměl mít ani přístup. Klíčky pd trezoru byly volně pod prodejním pultem a mohl tedy tam kdykoliv kdokoliv. Trezor byl 2x týdně kontrolován a přepočítáván dvěma osobami a maximální finanční výše v trezoru mohla být 200.000 Kč, tudíž není možné, aby došlo k odcizení 2.000.000 Kč z trezoru. Vím, že směnka je relativně striktní dokument, ale i psycholožka je schopná doložit psychickou neschopnost a nátlak na osobu. Zajímalo by mne tedy, zda s přihlédnutím k těmto faktům je možné se ještě bránit proti proplacení celé částky? Vím, že tam hraje roli asi více faktorů, ale pokusila jsem se Vám sepsat, co nejvíce z této problematiky, jelikož už nevíme jak dál a jakou cestou se ubírat. A ještě dotaz, na poslední schůzce opět majitel vyhrožoval, že to může dát na policii a mohl by jít také manžel do vězení na 2-8 let, je to možné? Myslíme si tedy, že to byla opravdu jen výhružka, jelikož účetnické praktiky této firmy jsou z velké části mimo právní systém a asi by byl sám majitel nerad, kdyby to prošetřovala policie. Mockrát děkuji za odpověď, Zlata.

ODPOVĚĎ:
Je pravda, že Váš manžel spáchal trestný čin zpronevěry, kdyby se to Policie dozvěděla, musela by to řešit, ale tím by se samozřejmě rozkrylo i účetnictví firmy, a to si asi majitel nepřeje. Směnku se Vám nijak nepodaří zneplatnit, z právního pohledu byl manžel svéprávný a pokud byl pod psychickým tlakem, neznamená to neplatnost úkonu. Spíše bych Vám doporučila zvážit insolvenci. Tím se zastaví běh příslušenství a exekutoři už na vás nedosáhnou. Bylo by dobré s nějakým odborníkem - advokát (jejich seznam na www.advokatikomora.cz) nebo akreditovaná společnost na oddlužení, Vaši konkrétní situaci probrat. Dost by se Vám tímto postupem ulevilo.