Smlouva o zápůjčce s mým bývalým přítelem: jelikož mi doposud splatil jen malou část dlužné částky, rozhodla jsem se jít právní cestou pro získání peněz zpět. Nicméně jsem 28.7.2019 zjistila, že ve smlouvě došlo k překlepu a paragraf 2390 se nahradil 2930. Tak nevím, je to velký problém? Je proto smlouva neplatná?

Dá se s tím něco dělat? Zároveň mě napadá, že ani jeden z podpisů není uředně ověřený. Platí smlouva i tak? Pokud by smlouva byla platná, ráda bych se poradila s postupem jak co nejrychleji dostat své peníze zpátky. Připadá v úvahu vyřešit to podáním návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu? Děkuji Petra.

ODPOVĚĎ:
Překlep v paragrafu vůbec není na újmu. Smlouva o zápůjčce nemusí být písemná, pokud je, je to samozřejmě z hlediska dokazování dobře, ale chybně uvedený paragraf či neověřené podpisy nemají na prokázání, že půjčka vznikla, žádný vliv. Doporučuji, jak uvádíte, podat návrh na elektronický platební rozkaz.