S přítelem jsme si pořídil napůl byt skrze hypotéční úvěr, jehož výše byla 1.450.000 Kč. Z toho činil složený základ 220.000 Kč, který jsme měli platit napůl. Přítel však zaplatil 190.000 Kč a já zbylých 30.000 Kč. Nyní dáváme dohromady vypořádání, jelikož přítel v bytě zůstává a přebírá na sebe zbývající dluh v bance.

Vypořádání počítáme jako aktuální cenu nemovitosti (2.500.000 Kč) - zbylý dluh (1.114.000 Kč) a to vše děleno dvěma, tzn. že by mi měl vyplatit 693.000 Kč. Můj dotaz zní, jak je to se splaceným základem? Přítel po mne chce těch 80.000 Kč co za mě jakoby zaplatil na začátku bance. Já si ovšem myslím, že mi vůči němu žádný dluh nevzniká v tomto případě a ještě by mi měl vrátit těch 30.000 Kč. Říkám to správně? Chápala bych, kdybych si byt nechávala já, ale když zůstane byt jemu? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Pokud jste zpočátku investovala do bytu 30.000 Kč a byt si nechává přítel, měl by Vám vrátit oněch 30.000 Kč, nechápu, kde vzal částku 80.000 Kč, kterou po Vás požaduje. Dle mého názoru je Váš úsudek správný.