Zemřel mi manžel, půjde do dědického řízení i můj podnikatelský účet, který je sice na moje jméno, ale disponentem je uveden můj syn, kterému na něho chodí peníze? V závěti manžel napsal jako dědice své děti, i když je dům v SJM. Takže bez mého vědomí mi sebral nárok na dědictví. Mohu tuto závěť napadnout, jako neplatnou?

ODPOVĚĎ:
Neopomenutelnými dědici jsou pouze děti, tedy manžel skutečně mohl závětí odkázat svůj podíl ze SJM pouze dětem. Vám tak zůstane polovina domu z titulu SJM, o druhou se podělí děti rovným dílem. Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou, tak i Váš podnikatelský účet bude součástí dědického řízení, neboť na něj chodily prostředky v době manželství, a ty byly součástí SJM. Pokud na účet chodily peníze i synovi, bude na něm, aby prokázal, kolik peněz ze zůstatku na účtě je jeho, a které jsou součástí SJM.