Dědictví vily byla rozdělena notářkou na 3/3. Proč nevím. Už od začátku s notářkou byly problémy. Hodně chyb a několikrát se notářská smlouva otevírala. Popis: vilu zdědil tchán za společného života se svou ženou od své maminky. Po celou dobu byli spolu v manželském svazku. Po jeho smrti, kdy nezanechal závěť, dům dle notářky nepatří do společného jmění manželů.

Proto se dům rozdělil na 3/3 třetiny. Problém nastal nyní po roce, kdy se vzepřela jedna z dcer, že dům neopustí, kvůli prodeji. Dcera je velmi nepříjemná, zlá a útočivá, nechce jednat a svou matku v podstatě dohnala k prodeji. Matka s dcerou bydlí ve vile. Vila má 3 patra. Dcera bydlí v prostředním bytě. Řekla, že ji možná vyplatí za 5-7 let. Obě jsou nucené prodat 2/3 vily. Kdy cena výrazně poklesne. Důvod prodeje je jednání mladší dcery. Prosím Vás o pomoc zda notářka nepochybila? Každý, kdo dědil říká, že dům patří polovina ženě, a z druhé poloviny ještě 1/3. Zbytek dědí děti. Mockrát děkuji. S pozdravem Bonifác.

ODPOVĚĎ:
Do společného jmění manželů nespadá majetek nabytý darem nebo děděním (§ 709 odst. 1 písm. b) občanského zákoníku). Jestliže tedy maminka tchána darovala dům darovací smlouvou pouze svému synovi, pak se skutečně jednalo o jeho výlučný majetek, který se nestal součástí společného jmění manželů (SJM). Notářka v dědickém řízení tedy postupovala správně, když za použití první dědické třídy dle zákonné dědické posloupnosti rozdělila dům mezi tři dědice – manželku a dva potomky, a to každému stejným dílem. Pouze když je nemovitost součástí SJM, provádí nejprve notář tzv. vypořádání SJM, kdy polovina majetku náleží z titulu tohoto vypořádání přeživšímu manželi a součástí pozůstalosti se tak stává pouze druhá polovina nemovitosti, která se dále rozdělí mezi dědice.